Kulturna baština

Tri relikvije, jedno proročanstvo: Istoričarka otkriva SRPSKO NASLEĐE u Svetoj zemlji koje nismo učili u školi

Foto: Nikola Tomić, Telegraf.rs

Hiljadu godina istorije, tri neprocenjive relikvije i jedan svetac koji je znao – ovo mora ostati nama.

U vremenu kada nas sa svih strana zatrpavaju površne informacije, priče poput ove otvaraju vrata nepoznatog nasleđa koje nosimo u genima, jeziku i veri.

O vezi između srednjovekovne Srbije, Jerusalima i srednjovekovne Judeje (današnjeg Izraela) tako malo pričamo, a neverovatno je bogata i seže u kontinuitetu od tada pa do dana današnjeg. O tome za Ona.rs piše istoričarka Dijana Vasiljević – i njenu priču prenosimo u celosti.

Dok šetamo pored starih crkava, retko znamo da nas vezuju za Jerusalim

– Interesantno je da živimo okruženi bogatim nasleđem naših predaka, od starih zdanja pored kojih prolazimo svaki dan, pa do neverovatnih relikvija koje su okosnica naše pravoslavne vere, a da o njihovom poreklu tako malo znamo ili čak uopšte ne znamo.

Mi u svom nasleđu baštinimo vredne relikvije i artefakte stare hiljadama godina, neprocenjive vrednosti, koje su naši preci tako pomno čuvali ne bi li na taj način sačuvali sećanje na naše poreklo, državu ili religiju i preneli nam ih u nasleđe, znajući koju vrednost za budućnost one imaju.

Tri relikvije koje su nam ostavljene kroz proročanstvo

Iz tog razloga ćemo ovoga puta pričati o neprocenjivim relikvijama koje mi kao hrišćani baštinimo, a koju nam je u nasleđe ostavio naš najveći svetitelj, čije se mošti trenutno nalaze izložene u hramu koji je njemu posvećen. Naravno, radi se o Svetom Savi, koji s punim pravom nosi epitet najznačajnije istorijske ličnosti u srpskoj istoriji.

Od Kedronske doline do Hilandara

Ova priča nas vodi u 5. vek nove ere, kada u Kedronskoj dolini, između Vitlejema i Mrtvog mora u Judeji, Sveti Sava Osvećeni osniva najveći pravoslavni manastir – Veliku Lavru, koja i danas postoji pod imenom Manastir Svetog Save Osvećenog (Mar Saba).

Foto: Manastir Mar Saba, Palestina/Izrael, Ona.rs
Foto: Manastir Mar Saba, Palestina/Izrael, Ona.rs

Sveti Sava Osvećeni, jedan od najvećih svetitelja hrišćanstva, pred smrt (oko 532. godine) zaveštao je da se njegov igumanski štap (paterica) pričvrsti pored groba i preda arhijereju carskog roda i istog imena, koji će u budućnosti doći u manastir. Znak po kome će ga poznati – štap će pasti na zemlju. Uz štap, trebalo je da mu se preda i ikona Bogorodice Mlekopitateljice.

Dolazak svetog Jovana Damaskina i ikona Trojeručice

Mnogo vekova kasnije, u 8. veku, u Lavru dolazi Sveti Jovan Damaskin, noseći sa sobom ikonu Bogorodice Trojeručice, ispred koje se molio kada mu se čudom izlečena ruka oporavila. U znak zahvalnosti, dao je da se na ikoni izlije kopija njegove ruke. Po predanju, ikonu je ikonopisao apostol Luka.

Foto: Ikona Bogorodica Trojeručica u Beogradu, Vanilica/Wikipedia

Sa druge strane nalazila se ikona Svetog Nikole, za koju se veruje da je najverniji prikaz njegovog lika.

Početak svetosavskog nasleđa u Jerusalimu

Čuvši za zaveštanje svetog Save Osvećenog, Jovan Damaskin je svojoj ikoni pridodao poklon, određujući da i ona bude predata onome ko bude dostojan štapa.

Početkom 13. veka, sveti Sava i njegov otac sveti Simeon dolaze u Judeju, bogato daruju crkve i manastire u Jerusalimu i okolini – od crkve Gospodnje, crkve Svetog Teodosija kod Vitlejema, do crkve Svetog Đorđa u Akri, koju otkupljuju od Latina.

Srpska misija u Svetoj zemlji

Tokom boravka, Sveti Sava postaje član bratstva Lavre svetog Save Osvećenog, i otkupljuje kuću svetog Jovana Bogoslova na Sionskoj gori, gde podiže crkvu i manastir. U toj kući se odigrala Tajna večera.

Foto: „Poslednja večera”, Huan de Huanes, oko 1562. Wikimedia Commons / Public domain / Museo del Prado, www.museodelprado.es / Alonso de Mendoza

Takođe, daruje i gruzijski manastir Časnog Krsta, crkvu u Vitlejemu i mnoge druge svetinje, s ciljem da ostavi prostor za naše monahe i buduće vladare iz loze Nemanjića.

Proročanstvo se ispunjava – predaja svetih darova

Godine 1229, dok se nalazio u Lavri, tokom molitve Svetog Save, paterica je više puta padala na zemlju. Monasi su tada shvatili da se proročanstvo ispunilo i predali su mu sva tri poklona: štap, ikonu Mlekopitateljice i Trojeručicu.

Gde se danas nalaze tri svetinje

Danas se:

Igumanski štap čuva u keliji Paterica na Svetoj Gori,

Bogorodica Mlekopitateljica nalazi u isposnici svetog Save u Kareji,

Bogorodica Trojeručica u manastiru Hilandar.

Postoji i druga Trojeručica kopija izrađena za Ruse tokom rusko-japanskog rata, koja se danas nalazi u crkvi svetog Save na Vračaru.

Povratak moštiju svetog Save Osvećenog

Mošti svetog Save Osvećenog, koje su za vreme krstaških ratova prenete u Veneciju, 1965. godine vraćene su u Veliku Lavru, gde počivaju i danas.

Preuzeto sa Ona.rs, autor Marija M. Zarić