Dom kultureKultura

Sećanja na kultni film: Promovisana monografija „Daj babo glavu“

Promocija monografije „Daj babo glavu“ autorke Vladislave Vojnović, koja osvetljava kultni omnibus film „Kako je propao rokenrol“ iz 1989. godine, održana je na 26. „Salonu knjige i grafike“ u Pirotu. Ova knjiga, istovremeno omaž filmu i svedočanstvo o vremenu u kojem je nastao, okupila je priče i sećanja 41 osobe koje su bile deo njegovog stvaranja.

Film koji je prepoznao vreme pre nego što se desilo

Film „Kako je propao rokenrol“ postao je simbol jedne epohe, ne samo za generaciju koja ga je snimala, već i za one koji su odrastali devedesetih. „Deca rođena u tom periodu gledala su taj film kao nekakvu srećniju prošlost i nadala se da će to jednog dana biti sećanje na budućnost“, rekla je književnica i scenaristkinja Vladislava Vojnović, dodajući da je film na jedinstven način uhvatio kraj osamdesetih, pre nego što su nastupile turbulentne promene.

Iako se naslov filma igra idejom o propasti rokenrola, autorka naglašava da on nije nestao: „I dalje ga slušam, slušaju ga mnogi ljudi, pa i mladi koji ga čak i sviraju. Prođem pored neke garaže, čujem rifove i vidim da to nije sasvim propalo.“

Monografija nastala iz sećanja

Monografija je nastala na inicijativu vlasnika izdavačke kuće „Popbuks“ Predraga Buce Popovića i urednika Gorana Tarlaća, kao znak sećanja na njihovog prijatelja Branka Vukojevića, koji je tragično nastradao u Londonu 2003. godine. „Kako je Branko bio jedan od troje scenarista filma, pored Biljane Maksić i Aleksandra Barišića, u jednom trenutku su shvatili da i Barišić, i Vlada Divljan, i Sonja Savić, i mnogi drugi koji su učesvovali na filmu nisu sa nama i da knjigu treba posvetiti svima njima“, naglašava autorka.

Iako je bilo teško, Vladislava Vojnović je odlučila da priču o njima i filmu ispriča kroz različite aspekte njegove produkcije – režiju, kameru, montažu, zvuk, scenografiju, kostim – tragajući za svim učesnicima snimanja ili njihovim bližnjima.

„Bio je to dugotrajan proces. Nije bilo lako pronaći te ljude – neki nisu želeli da govore ili su kasnije pristali, bilo je onih koje sam intervjuisala, dok su neki sami napisali tekstove. I to je svega 41 sećanje – duhovite , iskrene i gorke priče onih koji su učestvovali u snimanju filma i sećanja njima bliskih osoba. Moje pisanje je trajalo šest meseci, a zatim se još godinu i po dana radilo na grafičkoj obradi knjige i dizajnu. Na kraju, ispala je zanimljiva ne samo zbog priče o filmu i ljudima koji su ga igrali, već i zbog toga što je knjiga uhvatila duh jednog vremena“, istakla je autorka.

Monografija donosi oko 250 fotografija, tri originalna scenarija i svedočenja iz prve ruke, među kojima su i priče tadašnjih glumaca – Srđana Žike Todorovića, Branimira Brstine, Nebojše Bakočevića, Vesne Trivalić, Branka Đurića Đure, Bogdana Diklića i Ratka Tankosića.

Knjiga „Daj babo glavu“ predstavlja više od sećanja na jedan film – ona je zapis o jednoj generaciji, vremenu bunta i idealima koji su se uz rokenrol širili kroz film i život.

foto: Dunja info