
U galeriji „Čedomir Krstić“ u Pirotu svečano je otvorena izložba „Grafičke vizije 8“, koja donosi snažan vizuelni dijalog pet istaknutih meksičkih grafičara. Ovaj kulturni događaj, prožet duhom međunarodne saradnje, još jednom je potvrdio da umetnost ne poznaje granice. Svečanom otvaranju prisustvovali su predstavnici Ambasade Meksika i grada Pirota, dodatno naglašavajući značaj kulturne razmene.
Na zidovima pirotske galerije smenjuju se grafike Julije Ahmadeve, Roberta Garsije Ortege, Korala Evueltasa Valjea, Ernesta Alve Franka i Eduarda Barere – umetnika čiji radovi već odavno prelaze granice Meksika i osvajaju međunarodnu scenu. Postavku čini 33 rada (36 grafičkih crteža), među kojima su i tri diptiha Ernesta Alve, sa ukupno šest grafičkih listova, koji u celinu spajaju tradiciju i savremeni umetnički izraz.
Most između Srbije i Meksika kroz umetnost
Autorski projekat magistra Leposave Milošević Sibinović, koja već 48 godina gradi kulturne mostove između Srbije i Meksika, još jednom je potvrdio značaj međunarodne umetničke razmene.
„Pre 23 godine upravo u Pirotu imala sam samostalnu izložbu skulptura, a sa Meksikom sarađujem gotovo pet decenija. ‘Grafičke vizije’ su stalni naziv ovih izložbi, a svaki sledeći broj označava novu postavku. Meksiko je zemlja bogate tradicije, likovne lakoće i umetničke raznovrsnosti, pa je ova saradnja od obostranog značaja“, istakla je Milošević Sibinović.
Poseban kvalitet ove izložbe leži u različitim umetničkim poetikama zastupljenih autora. Njihovi radovi evociraju detinjstvo, istorijske događaje, trenutke okupljanja, dok pojedini umetnici, poput Roberta Garsije Ortege, poseban akcenat stavljaju na citiranje istorijskih dokumenata i činjenica. Tehnički gledano, grafike kombinuju tradicionalne i savremene tehnike, pružajući publici bogato vizuelno iskustvo.
Značaj kulturne saradnje između Meksika i Srbije
Naglašavajući da 79 godina diplomatskih odnosa služe kao temelj za dalje jačanje prijateljstva i umetničke razmene, gospodin Huan Espeho, drugi sekretar Ambasade Meksika zadužen za kulturu istakao je značaj kulturne saradnje između dve zemlje.
„Srbija i Meksiko imaju duboke veze ne samo u politici, već i u kulturi. Još 50-ih godina prošlog veka srpski autori su pevali meksičke pesme, a interesovanje za španski jezik dodatno je poraslo kroz TV serije. Meksiko nudi mnogo toga što je blisko srpskom narodu – od piramida i murala Dijega Rivere do tradicionalne kuhinje. Nastavićemo da produbljujemo ovu saradnju kroz umetnost, sport i folklor“, naglasio je Espeho.
Da prijateljstvo između Srbije i Meksika nije novost, podsetila je i Emilija Popović, predstavnica grada Pirota, istakavši da su meksički folklorni umetnici pre samo šest meseci nastupili na Međunarodnom folklornom festivalu u Pirotu, gde su Piroćanci uživali u njihovoj plesnoj umetnosti.
Izložba „Grafičke vizije 8“ još jednom potvrđuje da je umetnost univerzalni jezik koji povezuje narode i kulture, a Pirot se i ovom prilikom pokazao kao grad otvoren za međunarodnu saradnju i umetnički dijalog.
foto: Dunja info