Dom kulturePozorište

Predstava „Dar“ naglašava potrebu za prihvatanjem dece sa autizmom – svako dete je posebno

Na sceni pirotskog teatra, izvedena je predstava Dar“ u organizaciji Udruženja Korak po korak“, a publika je imala posebnu priliku da prisustvuje ovoj emotivnoj i inspirativnoj predstavi koja pruža uvid u svet dece sa razvojnim smetnjama i ukazuje na važnost podrške i prihvatanja u društvu.

Cilj predstave „Dar“ Udruženja „Korak po korak“ je jačanje svesti o razumevanju i prihvatanju dece sa razvojnim smetnjama u društvu, kako bi se stvorilo prijateljsko i podržavajuće okruženje za njihov razvoj. Kroz priču o odrastanju dečaka sa autizmom i njegovoj porodici, koja se odvija na sceni, predstava prikazuje svakodnevne situacije sa kojima se ova deca i njihovi roditelji susreću i izazove sa kojima se suočavaju. Tema predstave naglašava potrebu za podrškom i inkluzijom ovih mališana, ističući da je svako dete posebno – da zaslužuje ljubav, razumevanje i priliku da se razvija na svoj način.

„Nama roditeljima je jasno da je podizanje svesti zajednice u gorućem problemu i da je to prvi korak u prihvatanju dece sa razvojnim smetnjama i njihovo aktivno uključivanje u društvo. Zato su korisne ovakve manifestacije i okupljanja jer nam je važno da znamo da stojite uz nas, a to nam daje snagu da delimo sa Vama priče i iskustva. Poslednjih godina je evidentan i napredak kada je položaj ove grupacije u pitanju“, objašnjava predsednica Udruženja „Korak po korak“, Maja Stamenović.

Ova jedinstvena predstava koja, pored ljubavi, promoviše važnost prihvatanja i razumevanja dece sa razvojnim smetnjama u društvu izvedena je u sali Doma kulture Pirot, povodom obeležavanja meseca svesnosti o autizmu, kao deo projekta „Priča o ljubavi, različitosti i prihvatanju“. 

Nakon što je uvedena usluga ličnog pratioca i formiran dnevni boravak pri inkluzivnom centru, sledeći cilj Udruženja je otvaranje radno okupacionog centra. Prema rečima Stamenovićeve, gorući problem je što deca i osobe sa razvojnim smetnjama po završetku školovanja gube pravo na uslugu ličnog asistenta i bivaju prepušteni samo porodicama. „Sa otvaranjem radno okupacionog centra omogućili bi svim osobama sa razvojnim smetnjama da sami razbiju predrasude o sebi i pokažu drugima da nisu teret zajednice, nego njeni aktivni i korisni članovi“.

Organizator predstave je Udruženje „Korak po korak“ koje postoji deset godina i radi na promociji socijalne inkluzije osoba sa razvojnim smetnjama.