Pirotski ćilim: Veza između prošlosti i sadašnjosti kroz tradiciju i veštinu tkanja
U dvorištu Muzeja Ponišavlja u Pirotu otvorena je jedinstvena izložbena postavka pirotskih ćilima iz 19. veka. Ova izložba, otvorena do petka, deo je „Festivala pirotskom ćilima“ i omogućava posetiocima da se dive unikatnim primercima ćilima iz bogate zbirke Muzeja Ponišavlja. Izloženi ćilimi, nastali krajem 19. veka, pružaju uvid u bogatu istoriju i kulturno nasleđe pirotskog kraja.
Pored izložbe, Muzej nudi i radionicu na kojoj Slavica Jovanović i njene vešte tkalje oživljavaju tradiciju tkanja. Na dva razboja, postavljena u dvorištu Muzeja, svakog dana rade žene koje se smenjuju, stvarajući ćilime u periodima od 10.00 do 12.00 časova i od 18.00 do 20.00 časova. Ove žene su iskusne ćilimarke, koje se tkanjem pirotskih ćilima bave već decenijama, donoseći sa sobom bogato iskustvo i duboku posvećenost ovom zanatu.
Mila Panajotović, kustos Muzeja Ponišavlja, ističe da su na izložbi predstavljeni najkarakterističniji motivi ćilima, uključujući vence, džulove, džulove na lanci, gugutke na džulovi, sofre i kornjače. Svaki pirotski ćilim nosi jedinstveno ime po šari koja dominira njegovim centrom, a krase ga prirodne boje koje su se nekada koristile. „Crvena boja, koja simbolizuje radost, zdravlje i zaštitu od uroka, bila je najčešće korišćena“, dodaje Panajotović.
U prošlosti su boje za ćilime dobijane isključivo iz prirodnih izvora poput orahovog lišća, jasenove kore, cvekle, biljnih vaši, maslačka i koprive. Međutim, sa dolaskom industrializacije i anilinskih boja 70-ih godina XIX veka, tradicionalni način bojenja vune počeo je da se gubi, što je doprinelo i smanjenju bojađijskog i vunovlačarskog zanata u Pirotu.
Kroz ovu izložbu i radionicu, kustos Panajotović želi da oda počast svim tkaljama koje su svoj život posvetile tkanju pirotskih ćilima, a koje nikada nisu bile priznate kao zanatlije zbog svoje polne pripadnosti. „Ovaj festival i izložba su naš način da izrazimo divljenje prema tim ženama, koje su kroz mukotrpan rad stvarale predivne ćilime, uprkos tome što su uvek bile u senci muškaraca koji su se bavili bojađijskim i vunovlačarskim zanatima“, naglašava ona.
Izložbenu postavku i radionicu tkanja pirotskog ćilima ljubitelji tradicije i kulturnog nasleđa mogu posetiti svakog radnog dana od 10.00 do 20.00 časova u Muzeju Ponišavlja. Završna prezentacija „Pirotski ćilim — naša prošlost, tradicija i kulturno nasleđe“, koja će se održati u petak, 30. avgusta, od 19.00 časova, zajedno sa dodelom zahvalnica, zaokružiće ovogodišnji treći „Festival pirotskog ćilima“.
Posetioci su pozvani da se pridruže ovom slavlju kulturnog nasleđa i da iz prve ruke osete duh tradicije koji živi u svakom pirotskom ćilimu.
foto: Muzej Ponišavlja